czwartek, 16 maja 2013

CZEKOLADOWO – POMARAŃCZOWY WIENIEC DROŻDŻOWY

Czekoladowe ciasto drożdżowe. Czy to możliwe? A i owszem. Za sprawą Weekendowej Cukierni udało mi się stworzyć coś bardzo oryginalnego, a zarazem tradycyjnego. Czekoladowo - pomarańczowy wieniec drożdżowy. Ciasto robiło się bardzo przyjemnie. Kakao nadało mu nietypowej dla ciasta drożdżowego barwy. Nadzienie cudownie aromatyzowało drożdżówkę, a kawałki czekolady były jak słodka niespodzianka. Sądziłam, że podczas zwijania ciasta będzie dużo pracy. Na zdjęciu przedstawiało się ono jak bardzo skomplikowany wzór. Był jednak dość prosty w wykonaniu, ale bardzo efektowny. Ciasto utrzymało kształt podczas wyrastania i pieczenia. Tak naprawdę przygotowywanie tej drożdżówki sprawiało mi ogromną przyjemność na każdym etapie tworzenia. Polecam wszystkim wypróbowanie jej smaku, a sama zabieram się za pałaszowanie ostatniego kawałka. Pychotka. Tym, którym Czekoladowy Wieniec posmakuje, polecam Wieniec Drożdżowy z Czekoladą i Orzechami Laskowymi.

CZEKOLADOWO - POMARAŃCZOWY WIENIEC DROŻDŻOWY
Ciasto:
15g świeżych drożdży
120ml ciepłej wody
30g roztopionego masła
120ml mleka
55g cukru
1 jajko
½ łyżeczki soli
25g kakao
375g mąki pszennej
Masło ubić z mlekiem. Dodać cukier, jajko i sól. Utrzeć na gładko. Wsypać kakao. Wlać drożdże rozrobione z wodą i ½ łyżeczki cukru. Wsypać mąkę. Zagnieść ciasto. Odstawić na 1 godzinę. Ciasto rozwałkować na prostokąt 30x40 centymetrów.
            Nadzienie:
50g roztopionego masła
100g cukru
1 pomarańcza
55g gorzkiej czekolady
Na cieście rozsmarować masło. Posypać cukrem wymieszanym ze skórką pomarańczową. Posypać czekoladą. Zwinąć roladę. Przeciąć wzdłuż prawie do końca. Zapleść warkocze ciasta. W wysmarowanej masłem tortownicy ułożyć ciasto w kształcie spirali. Końcówkę podwinąć pod spód. Odstawić na 30 minut. Piec w temperaturze 175°C przez 40 minut.
            Lukier:
130g cukru pudru
2 łyżki soku z pomarańczy
¼ łyżeczki soli
Wszystkie składniki wymieszać. Polać ciasto.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz