środa, 31 lipca 2013

LODY Z CZARNEJ PORZECZKI

Dobrodziejstwo letnich owoców wzbudziło we mnie szalony pomysł na lody z czarnej porzeczki. Nie byłby taki szalony, gdybym miała przepis na lody, a dokładniej na proporcje cukru i porzeczek. Powiem nieskromnie, że lody mają cudowny smak. Intensywny, a zarazem świeży i orzeźwiający. Lody te robiłam późnym wieczorem ze względu na konieczność natychmiastowego zużycia porzeczek. Nie chciałam wstawać w nocy na mieszanie lodów, /nie posiadam maszynki/, więc odłożyłam masę na noc do lodówki. Następnego dnia masa miała genialną konsystencję. Po włożeniu do zamrażarki, przemieszałam ją najwyżej 3 razy i już lody były gotowe.








LODY Z CZARNEJ PORZECZKI
Składniki:
1 szklanka mleka
1 szklanki śmietanki 30%
6 żółtek
1 szklanka cukru
250g czarnych porzeczek
1 cytryna

Porzeczki zmiksować z sokiem z cytryny. Mleko i śmietankę podgrzać. Żółtka utrzeć z cukrem. Dodać do mleka. Podgrzewać na małym ogniu, aż zgęstnieje. Nie zagotować. Dodać owoce. Schłodzić. Przelać do maszynki do lodów. Zamrozić.










niedziela, 28 lipca 2013

TRUSKAWKOWA GRANITA NA WINIE

Zaszalałam w tym roku truskawkowo. Trochę za późno zaczęłam kupować truskawki, ponieważ była już końcówka sezonu. Mimo to, wytrwale dzieliłam truskawki na małe porcje i tworzyłam z nich słodkie dzieła. Były Lody truskawkowe, Sorbet truskawkowy, Galaretka truskawkowa, Koktajle mleczno-truskawkowe, Bałagan w Eton z truskawkami, Pavlova wszklankach z truskawkami, Dżem truskawkowy, Dżem truskawkowy z szampanem, Truskawkowy fool. Teraz jest pyszna Granita truskawkowa na winie, a jeszcze kilka owoców dołączy do Truskawkowej Frużeliny. A’propos granity. Aromat wina wspaniale wkomponował się w truskawkowe aromaty. Nawet udało mi się regularne mieszanie granity po wstawieniu do zamrażarki. Dzięki temu nie było żadnych problemów z jej nakładaniem. Najlepsze było oblizywanie widelca po przemieszaniu porcji. Za każdym razem zastanawiałam się, czy wino będzie w granicie wyczuwalne. Brałam widelec do ust i... tak, było wyczuwalne – cieszyłam się. Wiwat truskawki.








 TRUSKAWKOWA GRANITA NA WINIE
Składniki:
500g truskawek
125ml czerwonego wina wytrawnego
90g cukru
1 łyżka soku z cytryny
Wszystkie składniki zmielić w blenderze. Wstawić do zamrażarki. Mieszać widelcem co godzinę.













piątek, 26 lipca 2013

GRANITA GREJPFRUTOWA Z ARBUZEM

Anna Olson prezentowała ten przepis jako świetny aperitif, ponieważ gorzkość grejpfruta doskonale odświeża kubki smakowe. Gdy spróbowałam granity tuż po zrobieniu, rzeczywiście nieco wykręcała język. Natomiast, kiedy już ją zamroziłam, granita okazała się przepyszna. Wcale nie była gorzka, ale świetnie odświeżała i była orzeźwiająca. Byłam zaskoczona tą zmianą smaku. Spodziewałam się, że grejpfrut jeszcze mocniej zdominuje arbuza, a tu taka miła niespodzianka.







GRANITA GREJPFRUTOWA Z ARBUZEM

Składniki:
1/3 szklanki cukru
1 szklanka soku z różowych grejpfrutów
1 szklanka miąższu arbuza
Cukier podgrzewać z sokiem przez 2 minuty. Dodać pokrojonego arbuza. Miksować blenderem. Przetrzeć przez sito. Zamrozić. Podczas mrożenia mieszać widelcem 3-4 razy. Można dodać ¼ kieliszka wódki.











wtorek, 23 lipca 2013

PAVLOVA W SZKLANKACH

Donna Hay w swoim programie przedstawiła szybki i łatwy sposób na deser Pavlova. W Torcie Pavlovej zakochałam się za sprawką Nigelli, a także po obejrzeniu Ugotowanych. Wersja Nigelli była z marakują, a ja do tej pory nie znalazłam tego owocu na okolicznych sklepowych półkach. W Ugotowanych podano wersję truskawkową, co oznaczało - Deser dla mnie. Rzeczywiście Pavlova okazała się jednym z moich ulubionych deserów. W ogóle bezy dołączyły wtedy do mojego kanonu niezawodnych słodkości. Wcześniej jadałam je wyłącznie jako dziecięca przekąskę, serwowaną przez starszą siostrę, gdy zostało za dużo białek po pieczeniu. Na szczęście telewizja w porę mnie oświeciła, heheh. Co do samego deseru, to wiadomo, jest pyszny i delikatny. Można też zrobić, za radą autorki, wersję mobilno-piknikową, używając słoików zamiast szklanek, a do tego dowiązać łyżeczkę  Obojętnie, na którą opcję się zdecydujecie, Pavlova będzie przepyszna.







PAVLOVA W SZKLANKACH
Składniki:
4 średnie bezy
1 szklanka śmietanki 30%
200g truskawek
2 marakuje
Bezy pokruszyć na dno 4 szklanek. Na to wyłożyć ubitą śmietankę. Wierzch udekorować plastrami truskawek i miąższem marakuji.















poniedziałek, 22 lipca 2013

SYROP Z MNISZKA LEKARSKIEGO

Przepis na tak zwany ‘Miód Majowy’ dostałam od teściowej. Miód ten dobrze działa przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Podczas wizyty u teściowej byłam lekko zaziębiona, więc dostałam do herbaty odrobinę tego miodu, a oprócz tego zapas w słoiczku oraz przepis w pakiecie. 500 kwiatków.., o rany, kiedy ja to nazbieram, pomyślałam. Lecz nim się obejrzałam, cały ogród był oskubany z żółciutkich kwiatów mlecza. Mam trochę zastrzeżenia co do nazwy gotowego produktu, ponieważ ilość cukru użyta do jego produkcji była ogromna. Nie był to tak zdrowy cukier, jak w naturalnym, pszczelim miodzie. Gotowe porcje syropu czekają już na pierwsze jesienno – zimowe przesilenia i będą nas wspierać podczas walki z przeziębieniem.








SYROP Z MNISZKA LEKARSKIEGO
Składniki:
500 kwiatów mlecza
4 cytryny
1 litr wody
1 kg cukru
Kwiaty mlecza opłukać. Zalać wodą. Dodać pokrojoną 1 cytrynę. Gotować na małym ogniu przez 45 minut. Ostudzić. Następnego dnia przelać przez sito. Do soku dodać cukier i sok z cytryn. Gotować na małym ogniu przez 1 godzinę 45 minut. Gorący syrop wlewać do słoików.














sobota, 20 lipca 2013

LODY TRUSKAWKOWE Z WANILIĄ

Przepis na lody pochodzi ze strony MojeWypieki. Były to moje pierwsze, udane lody, robione na typowej bazie, czyli kremie mleczno-jajecznym. Wbrew pozorom, była to dość prosta sprawa. Najtrudniej było wyczuć moment, w którym trzeba przestać gotować masę. Postanowiłam oprzeć się na teście ‘drewnianej łyżki’, czyli przeciągałam palcem po spodzie łyżki i gdy utrzymał się na niej wyraźny ślad palca, kończyłam gotowanie. Pani Bożena Sikoń, gotując krem bawarski stosowała natomiast próbę róży. Na spód łyżki należało lekko dmuchnąć. Gdy masa układała się w kształt płatków róży, należało zakończyć gotowanie. Sposoby te chyba były skuteczne, bo lody się udały. Masa była kremowa i nie rozwarstwiała się. W przypadku braku maszyny do lodów, należy pilnować czasu mieszania lodów w zamrażarce. Najlepiej robić to co 30 minut. Używałam zwykłej rózgi do ubijania, ponieważ mikser robił za dużo bałaganu. Rózga sprawdziła się doskonale. Dzięki zabiegom mieszania lody staną się puszyste i delikatne, będą łatwo się nabierać i będą prawie jak ze sklepu. Napisałam ‘prawie’, bo chyba nie znajdziecie w żadnym sklepie lepszego smaku lodów i lepszych składników użytych do ich produkcji. Nie znajdziecie też wody, która ostatnio stała się najmodniejszym i najczęściej stosowanym składnikiem lodów przemysłowych. Na koniec pasuje jeszcze wytłumaczyć się, dlaczego moje lody truskawkowe były koloru żółtego, heheh. Robiłam je z pierwszych czerwcowych truskawek, tych dojrzewających w przerwach między ulewnymi deszczami. Truskawki nie miały wtedy  tak intensywnej, czerwonej barwy. Natomiast żółtka od babcinych kurek były tak przejęte swą roląże   przytłumiły te resztki czerwieni. Na szczęście smak truskawek nie zaginął.
Znalazłam też prostszy sposób na lody truskawkowe - truskawki i śmietanka. Polecam równie chłodno Najprostsze Lody Truskawkowe Na Śmietance.








LODY TRUSKAWKOWE Z WANILIĄ
Składniki:
1 szklanka mleka
1 szklanka śmietanki 30%
6 żółtek
1 szklanka cukru
500g truskawek
1 cytryna
1 laska wanilii
Truskawki zmiksować z sokiem z cytryny. Mleko i śmietankę podgrzać z wanilią. Żółtka utrzeć z cukrem. Dodać do mleka. Podgrzewać na małym ogniu, aż zgęstnieje. Nie zagotować. Dodać truskawki. Schłodzić. Przelać do maszynki do lodów. Zamrozić.




wtorek, 16 lipca 2013

DŻEM TRUSKAWKOWY Z SZAMPANEM

Poczułam się prawie jak arystokratka w kuchni, dodając szampanado dżemu truskawkowego. Najpierw skusiła mnie Truskawkowa Granita z nutką winnego aromatu, a teraz ten dżem. Ale nie bez powodu ktoś stwierdził, że truskawki doskonale pasują do szampana. Przyznam się od razu, że trochę oszukałam. Do dżemu dodałam różowe, zwykłe wino, ponieważ moje truskawki wymagały natychmiastowej obróbki, a tylko takie wino było dostępne. Sadzę, że równie godnie zastąpiło ono szampana. A bąbelki i tak by się przecież wygotowały. Co do smaku, bardzo subtelnie czuć dodatek alkoholu w dżemie. Dominują oczywiście truskawki, ale na końcu języka wyczuwa się tę gronową nutę. Jak dla mnie w sam raz. Dżem wychodził rzadszy, niż ze zwykłego przepisu. Dla lubiących słodkości polecam zwiększenie ilości cukru. W oryginalnym przepisie ze strony Baking Mad, na 800g truskawek dodano 1kg cukru żelującego. Jak dla mnie to zanadto. Choć trochę pektyn też dodałam. Szkoda mi było czasu na stanie przy garnku, a truskawki wtedy straciłyby mnóstwo koloru. Póki co, jest dobrze. Szczerze polecam ten nieco wyrafinowany dżem. Dżem świetnie się przechowuje i z upływem czasu nie traci alkoholowej nuty. 






DŻEM TRUSKAWKOWY Z SZAMPANEM
Składniki:
1kg truskawek
250ml szampana lub wina musującego
500g cukru
Truskawki zasypać cukrem. Odstawić na 3 godziny. Dodać szampan. Gotować na małym ogniu przez około 40 minut. Dżem przełożyć do słoików.

czwartek, 11 lipca 2013

AŻUROWE NALEŚNIKI

Ażurowe naleśniki zobaczyłam po zabłąkaniu się na stronę Tipy.pl. Od razu przypadły mi do serca. Najlepsze były świeże, bo utrzymywały swą formę i były chrupiące. Po odstaniu, naleśniki straciły nieco fason, a tym samym chrupkość. Ciekawa była zabawa podczas nakładania ciasta, a sama forma podania naleśników robiła wrażenie. Moi ludzie bili się o to, kto zdobędzie dany wzór. Jeśli macie wolną chwilę, działajcie z ażurowymi naleśniczkami. Dzieciaki będą miały ubaw, a Wy możecie wyżyć się artystycznie.







AŻUROWE NALEŚNIKI
Składniki
½ szklanki mąki
1 jajko
1 szklanka mleka
½ łyżki cukru
1/8 łyżeczki soli
15g roztopionego masła
Wszystkie składniki wymieszać. Rękawem cukierniczym z małą okrągłą końcówką wyciskać ażurowe wzory. Usmażyć. Posypać cukrem pudrem.






poniedziałek, 8 lipca 2013

LODY CYTRYNOWE NA MAŚLANCE

Te lody cytrynowe z programu Anny Olson są bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Nie liczę tu czasu mieszania lodów gdy ktoś nie posiada maszynki do lodów, czyli na przykład ja. Mimo, że dodaje się płynną kremówkę, lody i tak wychodzą puszyste. Bardzo dobrze się nakładają nawet tuż po wyjęciu z zamrażarki. Ich smak jest bardzo orzeźwiający. Polecam na letnie upały.






LODY CYTRYNOWE
Składniki:
2 cytryny
½ szklanki cukru
¾ szklanki maślanki
1 ¾ szklanki śmietanki 30%
Cukier rozpuścić w 1/3 szklanki soku z cytryny. Dodać skórkę otartą z 1 cytryny oraz maślankę i śmietankę. Przełożyć do maszynki do lodów. Mrozić.













niedziela, 7 lipca 2013

GALARETKA TRUSKAWKOWA

Pierwszy raz spotkałam się z przepisem na galaretkę z owocami w składzie. Większość przepisów bazuje na soku owocowym. Przyznam, że to świetna, zdrowa przekąska. Do zrobienia w dosłownie parę chwil. Nie liczę tu oczywiście czasu tężenia żelatyny. Fakt, że cukier nie utrzymuje się na galaretce, nawet po ekspresowym wstawieniu do lodówki elegancko się rozpuścił. To nic, zaburzało to jedynie efekt wizualny. Moje galaretki zniknęły tak szybko, że nie miałam nawet kiedy popracować nad ulepszeniem otoczki. Przepis tradycyjnie zaczerpnięty został z Moich Wypieków.






GALARETKA TRUSKAWKOWA
Składniki:
500g truskawek
2 łyżki soku z cytryny
½ szklanki cukru
½ szklanki wody
25g żelatyny
Truskawki zmiksować z sokiem z cytryny. Dodać cukier. Zagotować. Dodać żelatynę namoczoną w wodzie. Mieszać do rozpuszczenia się żelatyny. Masę przelać do formy wyłożonej folią spożywczą. Wstawić do lodówki. Gdy galaretka zastygnie, kroić ją w kostkę.
            Dodatkowo:
½ szklanki cukru
Kostki galaretki obtoczyć w cukrze tuż przed podaniem.









piątek, 5 lipca 2013

CYTRYNOWE CIASTO SYCYLIJSKIE Z TYMIANKIEM

To ciasto jest połączeniem biszkoptu z sernikiem i ciastem ucieranym. Do tego typowo włoski duet smakowy, czyli cytryna i tymianek. To połączenie smaków świetnie sprawdziło się w Maśle Cytrynowo-Tymiankowym ale do słodkiego wypieku pasowało równie dobrze. Gdy moi goście próbowali ciasta wyczuwali ser, cytrynę i ...coś jeszcze. Nikt nie domyślił się, że to tymianek ale też każdy był zaskoczony, że tak dobrze wkomponował się on w smak ciasta. Przepis pochodzi z programu Obłędne Wypieki.










CYTRYNOWE CIASTO SYCYLIJSKIE Z TYMIANKIEM
Składniki:
175g masła
175g cukru brązowego
3 jajka
250g sera ricotta
4 cytryny
100g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
20g mielonych migdałów
1 łyżka tymianku
Masło utrzeć z cukrem. Dodać żółtka. Dodać ser. Zetrzeć skórkę z 4 cytryn. Wlać sok z 3 cytryn. Wsypać suche składniki. Dodać ubite białka. Piec w tortownicy w temperaturze 180°C przez 40 minut.
            Polewa:
100g białej czekolady
2 łyżeczki oleju
½ łyżki ekstraktu cytrynowego
Wszystkie składniki roztopić na parze. Dekorować ciasto. Na wierzchu można ułożyć kandyzowane plastry cytryny.






















MUFFINY WANILIOWE Z DŻEMEM

Waniliowy odcinek ‘Na słodko’ zachęcał mnie do skosztowania waniliowych muffinów nadziewanych dżemem. Ich smak był bardzo aromatyczny, lecz woń wanilii została brutalnie zagłuszona przez cynamon i gałkę muszkatołową. Moim zdaniem, w tym akurat przepisie, śmiało można zastąpić laskę wanilii ekstraktem. Poza tym wypiek był udany. Dżem w środku babeczki nadawał jej odrobinę soczystości, a zarazem stanowił słodki akcent. Cukier na wierzchu stworzył słodką i pachnącą skorupę. Polecam, idealne na co dzień. Ponieważ za pierwszym razem użyłam domowego dżemu, jego lekko luźna konsystencja nie utrzymała się w środku babeczki, lecz wypłynęła pod wierzch i rozpłynęła się po cieście. Zrobiłam także próbę z użyciem białej i ciemnej czekolady. Niestety efekt nie był zachwycający. Kostka czekolady też gdzieś się rozpraszała. Bez dżemu babki były smaczne, ale ten owocowy dodatek wzbogacił smak i dodał muffinom wyrazistości. Najlepsza do nich jest marmolada twarda, taka, jakiej używamy do pączków.







MUFFINY WANILIOWE Z DŻEMEM
Składniki:
1 2/3 szklanki mleka
2 jajka
1 szklanka oleju
1 szklanka cukru
3 ¼ szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
1 laska wanilii
1 mały słoik twardej marmolady
Do miski przesiać suche składniki. Do środka wlać mleko, olej, jajka oraz nasiona wanilii. Wymieszać. Masą wypełnić foremki do 1/3 wysokości. Dać po łyżeczce marmolady. Przykryć resztą ciasta. Piec w temperaturze 180°C przez 25-30 minut.
            Dodatkowo:
50g stopionego masła
½ szklanki drobnego cukru
½ łyżeczki cynamonu
Upieczone muffinki smarować masłem. Posypać cukrem z cynamonem.