środa, 30 kwietnia 2014

KREM CYNAMONOWO - ŚMIETANKOWY

Krem z przepisu Anny Olson był dla mnie cudownym zaskoczeniem smakowym. Jego sedno to połączenie słodyczy śmietanki kremówki, kwaśnej śmietany i cynamonu. Przy każdym kęsie czuć te wszystkie smaki. Docelowo miał być podawany do Orzechowych Sconesów, lecz wtedy do jego wykonania brakowało mi jakiegoś składnika. Co się odwlecze, to nie uciecze - jak mawia starszyzna. Zrobiłam ten krem przy okazji Racuszków z rodzynkami. To był strzał w dziesiątkę. Krem doskonale do nich pasował. Jak najbardziej polecam krem do racuchów, naleśników, sconesów i innych cynamonowo - jabłkowych deserów.






KREM CYNAMONOWO - ŚMIETANKOWY
Składniki:
½ szklanki śmietanki 30%
2 łyżki kwaśnej śmietany
2 łyżki cukru
½ łyżeczki cynamonu
Śmietankę ubić. Wymieszać z pozostałymi składnikami.




wtorek, 29 kwietnia 2014

SERNIK NA BISZKOPCIE

Przepis pochodzi z Wielkiej Księgi Ciast Siostry Anastazji. Spoglądając na zdjęcie umieszczone przy przepisie, w życiu nie powiedziałabym, że to jest to samo ciasto, którym zajadałam się u szwagierki Basi. Przez dłuższy czas dopraszałam się o przepis. Z powodu sklerozy, sezonu grypowego dzieciaków i tym podobnych spraw, wszystko odwlekało się w czasie. W prezencie urodzinowym dostałam od rodzinki właśnie tę Wielką Księgę z przepisami i mimo, że z dziewczynami przeglądałyśmy ją wielokrotnie, nie rozpoznałam przepisu. Sernik na biszkopcie królował na świątecznym stole. Ciemna polewa na biszkopcie dodała mu wspaniałego smaku. Gdy po raz pierwszy kosztowałam ciasta, nie mogłam pojąć, jak ta ciemna warstwa była zrobiona. A teraz wiem i polecam wszystkim to ciasto. Przepyszne. Jako ciekawostkę powiem Wam jeszcze, że w okresie około świątecznym sernik ten robiły aż cztery osoby. Każde ciasto wyglądało inaczej. To był po prostu ewenement i przy okazji kolejnych wizyt u szwagierek doszukiwałyśmy się różnic i ich przyczyn. Dzięki wiedzy mojej siostry wiem już o co chodzi. Dedykuję jej wpis Puszysty Sernik.







SERNIK NA BISZKOPCIE
Biszkopt:
8 jaj
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubić. Dodać cukier. Dodać żółtka. Wsypać mąkę z proszkiem. Wymieszać. Ciasto przelać do dużej blaszki. Piec w temperaturze 160°C przez 30-40 minut. Biszkopt przekroić na dwa blaty.
            Ser:
1 ½ kg zmielonego twarogu
400g cukru
350g masła
12 jaj
2 budynie waniliowe w proszku
Masło utrzeć z cukrem. Dodać żółtka. Dodać ser. Wsypać budyń. Dodać ubite białka.
            Polewa:
250g masła
1 szklanka cukru pudru
2 łyżki wody
3 łyżki kakao
4 łyżki alkoholu
Wszystkie składniki rozpuścić. Zagotować.
            Kolejność warstw:
Biszkopt – ½ polewy – ½ sera – biszkopt – ½ polewy – ½ sera.
Piec w temperaturze 180°C przez 50-60 minut.














czwartek, 24 kwietnia 2014

KREMÓWKA WIŚNIOWA

Jest to jedno z ciast z repertuaru mojej siostry. Do tej pory jedynie się nim zajadałam. W te święta postanowiłam osobiście zmierzyć się z ‘wiśniówką’. Ciasto wygląda na lekko zakalcowate, lecz to tylko pozory, ono takie właśnie ma być. Placki, mimo, że pieczone aż z sześciu blatów, wychodzą cieniutkie. Po przełożeniu kremem ciasto nabiera formy. Połączenie kruchego ciasta, kwaśnych wiśni i słodkiego kremu.






KREMÓWKA WIŚNIOWA
Ciasto:
4 szklanki mąki pszennej
4 żółtka
1 szklanka śmietany
250g masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Z tych składników zagnieść ciasto. Podzielić na 6 części. Wstawić do lodówki na noc.
            Piana:
6 białek
7 łyżek cukru
2 kisiele wiśniowe
Białka ubić. Dodać cukier. Wymieszać z kisielem.
            Dodatkowo:
1 ½ szklanki wiśni
Ciasto rozwałkować. Na to wyłożyć 1/3 piany. Na pianie rozłożyć wiśnie. Przykryć drugim blatem ciasta. Piec w temperaturze 200°C przez 30 minut. Upiec 3 takie placki.
            Krem:
500ml mleka
½ szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
5 żółtek
200g masła
Żółtka utrzeć z cukrem i mąką. Wlać do gotującego się mleka. Ugotować budyń. Ostudzony budyń utrzeć z masłem. Kremem przełożyć placki.









poniedziałek, 14 kwietnia 2014

WIŚNIE W SYROPIE DO SŁOIKÓW

Wiśnie z charakterkiem. Taka nazwa najlepiej do nich pasuje. Pierwszą porcję wisienek dostałam w prezencie od sąsiadki Marioli. Niestety szybko zniknęła w przepysznym urodzinowym torcie dla teściowej. Gdy przyszło do robienia deseru Black Forest, ciężko było mi znaleźć wiśnie o podobnym smaku. Te z kompotu były zbyt mdłe. Te ze sklepu, z napisem ‘do ciast’, smakowały tak samo, jak kompotowe. Uratowała mnie, a raczej deser, dopiero spora porcja wiśniówki. Tym wiśniom słoiczkowym wiśniówka nie jest już potrzebna. Owoce mają wyrazisty smak i piękny kolor. Nadają się do niemal każdego wiśniowego deseru. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sporo z nimi zachodu, gdyż przygotowanie wisienek zajmuje 3-4 dni. W rzeczywistości dziennie poświęca się na te czynności około 5 minut. Trzeba mieć tylko duży garnek i po sprawie. Produktem ubocznym przygotowań jest spora ilość soku wiśniowego. W sam raz do zimowej herbatki lub letnich napojów orzeźwiających. Polecam wszystkim.







 WIŚNIE W SYROPIE DO SŁOIKÓW
Składniki:
5kg drylowanych wiśni
5kg cukru
Wiśnie zasypać cukrem. Następnego dnia zlać sok i zagotować. Gorący sok wylać na wiśnie. Powtarzać tę czynność przez trzy dni. Wiśnie przełożyć do słoików. Sok przelać do butelek. Pasteryzować.








sobota, 12 kwietnia 2014

SCONES NADZIEWANE JABŁKAMI

Nadziałam sconesy. To był moment namysłu i pomysł gotowy. Jako bazy, użyłam przepisu na Sconesy z żurawiną. Tutaj użyłam rodzynek namoczonych w Earl Greyu i jabłek z cynamonem. Przez chwilę obawiałam się, że niechcący dopuściłam się profanacji tego charakterystycznego wypieku. Na szczęście  po przeglądnięciu zagranicznych blogów okazało się, że mój eksperyment nie był ani niestosowny, ani niesmaczny. Bułeczki z jabłkowym nadzieniem były pyszne i nie wymagały już dodatku - masła. Choć przyznam szczerze, że tego masełka odrobinę mi brakowało. Dobrze, że do ostatnich kilku bułeczek zabrakło nadzienia. Polecam sconesy w obu wersjach.






BUŁKI SCONES NADZIEWANE JABŁKAMI
Składniki:
1 szklanka rodzynek
½ szklanki herbaty
3 ½ szklanki mąki pszennej
5 łyżeczek proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
6 łyżeczek cukru
230g masła
1 szklanka śmietany
2 jajka
2 łyżki drobnego cukru
Rodzynki namoczyć w herbacie. Do sypkich składników dodać zimne masło. Rozetrzeć w palcach jak kruszonkę. Dodać śmietanę, 1 jajko i 1 żółtko. Wsypać rodzynki. Lekko zagnieść. Ciasto rozwałkować na grubość 1,5 centymetra. Na połowie ciasta rozłożyć kupkami nadzienie. Przykryć drugą połową ciasta. Docisnąć. Wycinać krążki lub kwadraty. Wierzch ciasta smarować roztrzepanym białkiem. Posypać cukrem. Piec w temperaturze 180° C przez 25 minut.
        Nadzienie:
2 jabłka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki cynamonu
Jabłka pokroić w kostkę. Wymieszać z cukrem i cynamonem.















piątek, 11 kwietnia 2014

RACUCHY Z JABŁKAMI I RODZYNKAMI

Racuchy przygotowane zostały w oparciu o przepis z programu ABC gotowania. Składniki ciasta nie odbiegały od tych typowych dla racuchów na proszku. Ciekawe były tutaj dodatki. Jabłka i cynamon nadały placuszkom smaku, ale to rodzynki były perełką w tych racuchach. To była najprzyjemniejsza chwila jedzenia, gdy udało się trafić właśnie na rodzynkę. Rozkoszny słodki dodatek, który świetnie pasował do pozostałych składników. Racuszki można tradycyjnie posypać cukrem pudrem. Mnie pokusiło o zrobienie Cynamonowo - Śmietankowego Kremu. Krem ten miał być dodatkiem do Orzechowych Bułeczek Scones, lecz ja wykorzystałam go dopiero przy tych racuchach. Pasował idealnie. Miał świetny smak – słodki, a zarazem lekko kwaśny, o cynamonowym aromacie. Racuszki z tym kremem to strzał w dziesiątkę. Aby racuchy zyskały tradycyjny, babciny wygląd, należy smażyć je na oleju. Ja dawno porzuciłam ten sposób, bo nie mogłam spokojnie patrzeć na olej ubywający z butelki podczas takiego smażenia. Wbrew pozorom potrzeba go sporo. Pomimo beztłuszczowego smażenia, mogę zagwarantować bogaty smak  placuszków, dawkę owoców i pomysł na szybki, słodki podwieczorek.







RACUCHY Z JABŁKAMI I RODZYNKAMI
Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
3 łyżki cukru
2 szklanki mleka
2 jaja
½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody
¼ łyżeczki soli
½ łyżeczki cynamonu
2 pokrojone jabłka
½ szklanki posiekanych rodzynek
1 łyżka jogurtu naturalnego
1 łyżka stopionego masła
Wszystkie składniki wymieszać i smażyć racuchy. Posypać cukrem pudrem.
             Sos cynamonowy:
½ szklanki śmietanki 30%
2 łyżki kwaśnej śmietany
2 łyżki cukru
½ łyżeczki cynamonu
Śmietankę ubić. Wymieszać z pozostałymi składnikami.









A to sposób podawania racuchów w stylu Lali - 'na kanapkę', czyli z masłem i dżemem.


środa, 9 kwietnia 2014

CZEKOLADOWE NALEŚNIKI

Natka wykazała się szalonym pomysłem na czekoladowe naleśniki przełożone czekoladowym budyniem. Przepis na ciasto jest ze strony Moje Wypieki. To była czekoladowa eksplozja i czekoladowe szaleństwo. Tylko dla lubiących mocne doznania smakowe. Naleśniki z dodatkiem czekolady i kakao miały bardzo intensywny smak. Dlatego najlepiej pasowały do nich lekkie i delikatne dodatki jak owoce, serek, czy bita śmietana. O tak, bita śmietana i banany jak najbardziej wpasowały się do czekoladowego tematu. Smakowały wspaniale.





CZEKOLADOWE NALEŚNIKI
Składniki:
500ml mleka
80g gorzkiej czekolady
1 łyżka kakao
1 szklanka mąki pszennej
3 jajka
2 łyżki stopionego masła
3 łyżki ciemnego rumu
¼ łyżeczki soli
Mleko podgrzać. Rozpuścić w nim czekoladę. Wystudzić. Jajka wymieszać z mąką. Dodawać mleko i pozostałe składniki. Odstawić na godzinę do lodówki. Smażyć naleśniki. Podawać z owocami, serkiem lub bitą śmietaną.







poniedziałek, 7 kwietnia 2014

DŻEM Z PIGWY

Po raz pierwszy miałam styczność z owocem pigwowca. Mąż, kierowany wspomnieniami i sentymentem, zakupił kilka owoców. Powstało pytanie, co z nimi zrobić. Najbardziej popularną propozycją była nalewka, tzw. pigwówka. Miałam się za nią zabrać lecz ciągle zapominałam o kupieniu spirytusu. Tym sposobem nalewka zamieniła się w dżem. Dżem pigwowy z dodatkiem jabłka. Co do smaku dżemu, umieściłabym go pomiędzy jabłkowym a gruszkowym. Część dżemu zjedliśmy na kanapkach, reszta posłużyła jako nadzienie ciasta Pleśniak. Inspiracja znaleziona na stronie Roślinożerki.






DŻEM Z PIGWY
Składniki:
4 pigwy
5 jabłek
¾ szklanki cukru
1 łyżka cynamonu
4 szklanki wody
Pokrojoną pigwę smażyć z wodą. Dodać 3 pokrojone jabłka. Smażyć około 5 minut. Dodać cukier i cynamon. Dodać pokrojone 2 jabłka. Smażyć przez 7 minut. Dżem przełożyć do słoików.












czwartek, 3 kwietnia 2014

ORZESZKI

Ciasteczka, ciasteczka. Nasze kochane orzeszki. Moje dziewczyny piekły je ze mną po raz pierwszy i nijak nie mogły wyobrazić sobie, jak z tych małych ciasteczek powstaną orzechy. Następnego dnia należycie doceniły efekt. Był on powalająco słodki. Za sprawką masy na bazie mleka skondensowanego. Intensywność nadzienia można złagodzić dodaniem do środka wisienki. Jednak nawet ja od czasu do czasu mam ochotę na cukrową bombę. Z pełną świadomością spisałam ten przepis od Moni. Zaserwowała nam orzeszki podczas jednego z wieczorków szachowo - karcianych. Nadzienie na bazie mleka skondensowanego polecam w szczególności miłośnikom, a nawet fanatykom mocno słodkich przysmaków. Dla pozostałych, przedstawiam klasyczną, subtelniejszą opcję – krem orzechowy na bazie masła.







ORZESZKI
Ciasto:
4 szklanki mąki pszennej
250g masła
1 jajko
½ szklanki cukru pudru
1 szklanka śmietany
½ łyżeczki sody
szczypta soli
Zagnieść ciasto. Formować orzeszki. Piec w temperaturze 200°C przez 10 minut.
            Masa z mlekiem skondensowanym:
300g mielonych orzechów włoskich
1 puszka mleka skondensowanego niesłodzonego
¾ szklanki cukru
Mleko zagotować z cukrem. Dodać orzechy. Wymieszać. Masą przekładać orzeszki. Do środka można włożyć wisienkę.
            Krem maślany z orzechami:
150g mielonych orzechów włoskich
1 szklanka cukru pudru
1/2 szklanki mleka
250g masła
Mleko zagotować. Dodać orzechy. Wystudzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem. Dodać orzechy. Wymieszać. Masą przekładać orzeszki.











środa, 2 kwietnia 2014

MUFFINY Z GRANOLĄ

Muffiny szybkie i bardzo sycące. Spora ilość użytej w cieście granoli sprawiła, że jeden muffin na dłuższy czas nasycił mój organizm. Przygotowaniem ciasta zajmowały się moje dwie małe kucharki. Od jakiegoś czasu żaden wypiek nie może się bez nich obejść. To dobrze, bo dzięki takiemu pomaganiu ‘przed’, wszystko później lepiej smakuje. Jeśli nie macie gotowej granoli, polecam przepisy na Granolę Cynamonową lub Musli. Muffiny  bardzo dobre na śniadanie, drugie śniadanie, podwieczorek, jako przekąska i co tylko chcecie. Nigella Lawson słusznie nazwała te muffiny śniadaniem o każdej porze dnia.






MUFFINY Z GRANOLĄ
Składniki:
225g mąki pszennej
1 łyżeczka sody
¼ łyżeczki soli
1 jajko
250ml maślanki
140g cukru brązowego
80ml oliwy
250g granoli
Suche składniki przesiać do miski. Dodać pozostałe składniki. Wymieszać. Przełożyć do foremek. Piec w temperaturze 200°C przez 25 minut.














wtorek, 1 kwietnia 2014

ROLADA JABŁKOWA

Przedstawiam kolejną porcję tradycji. Choć, szczerze mówiąc, ten przepis wcale nie jest dla mnie aż taki tradycyjny. Wiekowy owszem, ale nie tradycyjny. Już wyjaśniam czemu. Kiedyś nagłówek ‘Rolada Jabłkowa’ przelatywał mi przed oczami co sobotę, gdy jako młodzież ucząca się, przeglądałam maminy zeszyt z przepisami. Ciasto to uznałam za mało ciekawe i nie upiekłam go ani razu. Nowy wymiar rolady jabłkowej poznałam niedawno za sprawą Jagody, która co jakiś czas roladę tę serwowała. Byłam zaskoczona, że tak prosta rzecz może wnieść tyle smaku. Od tego czasu rolada jabłkowa powróciła do mojego słodkiego menu. Polecam ją także Wam. Kwaśne i wilgotne jabłka plus miękki i puszysty biszkopt, a wszystko oprószone bielutkim cukrem pudrem. Ciasto było lekkie i jadło się je z przyjemnością. Jeden kawałek, to stanowczo za mało.







ROLADA JABŁKOWA
Składniki:
4 duże jabłka
1 łyżka cukru pudru
Blaszkę o wymiarach 25 x 35 centymetrów wysmarować tłuszczem i wyłożyć pergaminem. Jabłka obrać, pokroić w talarki. Wyłożyć na blachę. Na warstwę jabłek wylać ubity biszkopt. Piec w temperaturze 180°C przez 30 minut. Ciasto przełożyć na ściereczkę i delikatnie zwinąć. Wierzch posypać cukrem pudrem.
            Biszkopt:
4 jajka
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubić. Dodać cukier. Wlać żółtka. Wsypać mąkę z proszkiem. Wymieszać. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną jabłkami.